Táncházi programok megrendezése a bonyhádi művelődési központban
- szakmai beszámoló -
CSSP-E-TANCHAZ-2019-0219
A bonyhádi Vörösmarty Mihály Művelődési Központ programjai közt kiemelt helyet foglal el a népi kultúra őrzése, átadása.
A rendezvények egy része a szellemi kultúra értékeit domborítja ki, míg másik fele a tárgyi kultúra alkotásait hivatott bemutatni. A fentiekben leírt programok évről évre ismétlődnek művelődési központunkban. Ezek bővítésére, komplexitására folyamatosan törekszünk is. Sikereinkhez nagyban hozzájárul azon muzsikusok, néptáncoktatók, néprajzosok, kézművesek segítsége, akik szívügyüknek tartották és tartják a táncházak, a kézműves foglalkozások felélesztését, a hagyományok életben tartását.
Így történt ez most is, a 2019 szeptemberétől kezdődő pályázati időszakban. Intézményünk 1.000.000 Ft támogatást nyert 10 alkalomból álló táncházas programsorozatához.
Táncházainkat a különböző Kárpát-medencei magyar táncok és dalok tanulásával egybekötve, hónapról-hónapra rendeztük meg, figyelembe véve és követve a jeles napokat. Különös figyelmet fordítottunk arra, hogy a még fellelhető helyi bukovinai hagyományokat őrizzük és továbbörökítsük, ezért a bukovinai székely táncok minden táncházunkban részét képezik a tematikának. A csaknem ötvenéves táncházmozgalom fontos eredménye, hogy akár három-négy generáció is felbukkan ezeken az összejöveteleken. A táncházas sorozat első alkalma igazán különleges eseménnyel is gazdagodott. A „Hét hegedű hazát épít” programot Kossa Lajos, Aba polgármestere, a bonyhádi Bartina Zenekar és Bakos Géza szászrégeni hangszerkészítő mester indította el. Kezdeményezésük lényege, hogy határon átnyúló összefogással segítsék a Kárpát-medencében élő magyar népzenészek fiatal generációját: hét hegedűt ajándékoztak egy-egy tehetséges növendéknek azzal a céllal, hogy használatuk által őrizzék és a határon túl is terjesszék a magyar népdalkincset. A Bakos Géza által készített hangszereket az általunk szervezett táncház keretében kapták meg új tulajdonosaik, a kezdeményezés elindítói adták át a díjazottaknak.
Táncházainkban a Csurgó zenekar muzsikált és tanította a dalokat esetenként vendégmuzsikusok közreműködésével kiegészülve, a táncokat Kosnás Árpád táncházvezető segítségével tanulhatták a résztvevők.
A 2006 óta tartó rendszeresség következtében megnőtt az igény a táncházak iránt. Kialakult egy állandó látogatócsoport, táncosokból, népzenészekből, a műfaj kedvelőiből, a fiatal és az idősebb korosztályból egyaránt. A helyi közönség mellett a megye más településeiről is látogatják táncházainkat, sőt, távolabbra is elért rendezvényeink híre, és már más megyékből is (Bács-Kiskun, Baranya) üdvözölhetünk érdeklődőket. Ezt a jövőben hasonlóképpen tervezzük, a folyamatot nem szeretnénk megszakítani. Próbálunk forrásokat és támogatókat felkutatni, hiszen kultúránk fontos részét képezi a népzene és a néptánc, amelyeknek ma különösen nagy aktualitása van, ugyanis a baráti beszélgetésekkel egybekötött, hajnalig tartó mulatozással lehet igazán sok fiatalt becsábítani a táncházakba, akár olyanokat is, akik ezelőtt sosem jártak ilyen helyen. Ha valaki belecsöppen a táncházas életbe, abban a találkozás a népi kultúrával, a táncházas közösséggel mindenképp nyomot hagy. Egyfajta különleges közösségi élményben lehet részük a táncházban az embereknek, mely által életmódjuk, magatartásuk, identitásuk is formálódik.
Bonyhád, 2020. október 29.
A programot támogatta: