MENÜ

Bonyhádi Táncház

- szakmai beszámoló -

CSSP-TANCHAZ-2022-0025

 

A bonyhádi Vörösmarty Mihály Művelődési Központ programjai közt kiemelt helyet foglal el a népi kultúra őrzése, átadása. Rendezvényeink egy része a szellemi kultúra értékeit domborítja ki, míg másik fele a tárgyi kultúra alkotásait hivatott bemutatni. A fentiekben leírt programok évről évre ismétlődnek művelődési központunkban és ezek bővítésére, komplexitására folyamatosan törekszünk.

A 2022 decemberétől kezdődő pályázati időszakhoz 800.000 Ft támogatást nyertünk 8 alkalomból álló táncházas programunkhoz, melyben hat "hagyományos" alkalmat, valamint  két kézműves foglalkozásokkal kiegészített gyerektáncházat valósítottunk meg.

Rendszeresen szervezett táncházaink bármilyen generációjú és tánctudású résztvevő számára nyitott formát képviselnek. Ez azt jelenti, hogy a táncolni vágyó, képzettséggel rendelkező illetve a tanulni vágyó egyaránt részesül táncos élményben, hiszen a „szabad táncolás” mellett táncházvezető irányításával zajlik a tanítás élőzenei kísérettel.

A több mint ötvenéves táncházmozgalom fontos eredménye, hogy akár három-négy generáció is felbukkan ezeken az összejöveteleken. Táncházainkat a különböző Kárpát-medencei magyar táncok és dalok tanulásával egybekötve, hónapról-hónapra rendeztük meg, figyelembe véve és követve a jeles napokat. Különös figyelmet fordítottunk arra, hogy a még fellelhető helyi bukovinai hagyományokat őrizzük és továbbörökítsük, ezért a bukovinai székely táncok minden táncházunkban részét képezik a tematikának. Táncházainkban a Sodrás Banda muzsikált és tanította a dalokat esetenként vendégmuzsikusok (népzene tagozatos növendékek, népzene szakos egyetemi hallgatók) közreműködésével kiegészülve, a táncokat Kosnás Árpád illetve Maticsné Darvas Nikoletta táncházvezető segítségével tanulhatták a résztvevők.

A 2006 óta tartó rendszeresség következtében megnőtt az igény a táncházak iránt. Kialakult egy állandó látogatócsoport, táncosokból, népzenészekből, a műfaj kedvelőiből, a fiatal és az idősebb korosztályból egyaránt. A helyi közönség mellett a megye más településeiről is látogatják táncházainkat, sőt, távolabbra is elért rendezvényeink híre, és már más megyékből is (Bács-Kiskun, Baranya) üdvözölhetünk érdeklődőket. Ezt a jövőben hasonlóképpen tervezzük, a folyamatot nem szeretnénk megszakítani. Próbálunk forrásokat és támogatókat felkutatni, hiszen kultúránk fontos részét képezi a népzene és a néptánc, amelyeknek ma különösen nagy aktualitása van, ugyanis a baráti beszélgetésekkel egybekötött, hajnalig tartó mulatozással lehet igazán sok fiatalt becsábítani a táncházakba, akár olyanokat is, akik ezelőtt sosem jártak ilyen helyen. Ha valaki belecsöppen a táncházas életbe, abban a találkozás a népi kultúrával, a táncházas közösséggel mindenképp nyomot hagy. Egyfajta különleges közösségi élményben lehet részük a táncházban az embereknek, mely által életmódjuk, magatartásuk, identitásuk is formálódik.

Nagyon fontos cél a legkisebbek bevezetése is a közösségi tánc és zene ősi, de mindmáig élő, mindig időszerű gyakorlatába. Kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy minél több gyermeket, fiatalt és felnőttet megismertessünk a néptánccal, a népdallal és a népzenével, valamint olyan kézműves foglalkozással kiegészített közösségi alkalmakat szervezzünk, amelyek nem csak az egyének, hanem egész családok számára is hasznos szórakozást, időtöltést jelentenek. 

 

Bonyhád, 2023. június 21. 

 

 

 

Asztali nézet